Nemzeti ünnepek / fesztiválok
Saját!! Kérlek ne lopd el, hanem kérd el!
Japában 12 hivatalos ünnepet ülnek meg.
Január 1. Újév (3-5 napig az üzeletek és áruházak zárva vannak. A tanítás is szünetel kb 2hétigg) Ez a rokonlátogatások, a templombajárás, az ajándékozás, a játék és a vidámság ideje.
Január 15. A nagykorúság napja. Ekkor ünneplik a 20. életévüket betöltő, nagykorúvá lett fiatalokat.
Február 11. A japán nemzet megalapításának emlékünnepe, állami ünnepségekkel.
Március 21. (vagy 20.) a tavaszi napéjegyenlőség, a természet nagy ünnepe
Április 29. a császár születésnapja
Május 3. Az Alkotmány ünnepe.
Május 5. A gyermekek napja. A három, egymáshoz közeleső, szombattal és vasárnappal kiegészülő nemzeti ünnep alkotja az ún. "aranyhetet", jó alkalmat adva a tavaszi kirándulásokhoz.
Szeptember 15. Az öregek tiszteletének ünnepe
Szeptember 23. (vagy 24.) Az őszi napéjegyenlőség ünnepe(ezen a napon felkeresik a templomokat és halottaikért imádkoznak)
Október 10. Az egészség és a sport ünnepe, iskolai és válallati sportrendezvényekkel, versenyekkel.
November 3. A kultúra napja, a hagyományos japán kulturális értékeknek és a modern művészet eredményének ünnepe. amit a Művészeti Fesztivállal, kiállításokkal és hangversenyekkel tesznek emlékezetessé.
November 23. A Hálaadás a munkáért elnevezésű ünnepen a munkát és a termelést ünneplik.
A 12 hivatalos ünnepen kívűl is akad sok alkamom az év egyes nevezetes napjainak fényes megünneplése.
Január 1-3ig Újévi ünnepség
Február 3. vagy 4. a Szecubun ünnepe, a holdnaptár szerint az a nap, a tél befejeződik és átadja helyét a tavasznak. Ilyenkor a szent helyeken összegyűlnek az emberek a mame-maki hagyományos, kedves szertartásának keretében ördögűző, szerencsehozó babot szórnak szét.
Március 3. hinamacuri ünnepe. A babák vagy lányok ünnepének nevezik. A hina bábuk: történelmi alakokat, udvari dámákat, a feudális kor hűbérurait, katonáit ábrázoló kis babák a lányok ünnepének kedves jelképei. A lányos mamák az ünnepre készített, feketére lakkozott vagy vörös anyaggal bevont, lépcsőzetesen emelkedő pódiumra rakják ki a hierarchikus rendben elhelyezkedő, díszes kimonókba öltöztett babákat, bútoraikkal és ruháikkal együtt. A családok kölcsönösen megcsodálják egymás babagyűjteményét, majd a jövő évig gondosan őrzik nemzedékről nemzedékre öröklődő értékes relikviákat.
Április 8. Buddha születésnapja. Minden Buddhista templomban megünneplik.
Május 5. gyermeknap, fiúk ünnepe. A fiús házaknál hosszú póznákon lengeti a szellő szélzsákokra emlékeztető halfigurákat, amelyek az erő, és a bátorság férfias erényeinek jelképei. A fiúk hagyományos ajándékokat kapnak: fegyveres bábukat, miniatür kardot vagy szamurájsisakot. (ma már a lányokat is megünneplik ezen a napon)
Július 7. tanabata macuri két egymást szerető, de a Tejút által elválasztott és csak ezen a napon találkozó csillag: a Pásztorfiú(Altair) és a Szövőlány(Vega) ünnepe. Ezen a napon a Pásztorfiúcsillag a madár hídon átkelve meglátogatja kedvesét.
Július 13-15. a bon ünnepe. a buddhista hit szerinti örök életre emlékeztet. A meghaltak lelkei ebben az időszakban felkeresik régi otthonukat , szeretteiket. Papírlámpákat, lampionokat helyeznek el a házak bejárata körül, hogy a hazajáró lelkek el ne tévedjenek.
November 15. sicsigoszan, a 7-5-3 számokról elnevezett ünnep. Ekkor a 7éves kislányokat, az 5 éves kisfiúkat ás a 3 éves apróságokat felöltöztetik legszebb ruhájukba és a védő istenség szentélyébe vezetik őket. A szentélyben hálát adnak , jó egészségért és szerencsés jövőért imádkoznak.
|