A keleti művészet
/Itt nem csak Japánról lesz szó, hanem a keleti országokról, főleg Kína , India és Japán /
A keleti művészet legfőbb jellegzetességei:
"A Kelet művészete alapjában véve vallási művészet. Leginkább a buddhizmus volt a legerősebb hatása rájuk. (Buddha : Gautama Sziddhártha , i.e. 563-483 , India) Számos változata alakult ki korábbi vallások részeit magába olvasztva. Leginkább elterjedt ágában (mahájána) az eget és földet benépesítő istenek és szellemek egész seregére is bukkanhatunk. A buddhizmus eredetileg aszkézisprogram (önmegváltó, szerzetesi vallás) , amely szerint a földi világ örömeiről való lemondás , a befelé forduló szemlélődés (meditáció) során a hívő eljuthat a megvilágosodásig. (Nirvana - boldog végső semmi állapot) A túlvilágról alkotott elképzelések között megjelenik a reinkarnáció (újjászületés) tana, a földi és halál utáni élet állandó körforgásának gondolata : az ember lelke erényes vagy bűnős földi életének megfelelően ölt újra magasabb vagy alacsonyabb rangú testet.
A vallási szokások szolgálatában álló művészeti alkotások tehát részben a szent életű emberek és túlvilági lények alakját örökíti meg és kultuszukat segítik elő, részben pedig a magányos szemlélődési tárgyai (meditációs objektumok)....A híres mesterek munkáit gyakran századokkal később is másolták, különösen Kínában és Japánban. Ezekben az országokban a szobrász és templomfestő ugyan egyszerű kézművesnek minősült, a tájképfestő és kalligráfus viszont a tudóssal vagy a költővel volt egyenrangú , s többnyire mind hivatalt is viselt. Az alkotás megbecsülése és a hagyomány tisztelete egyaránt lemérhető azon a jelenségen, hogy olyan tevékenységformák is a magas művészet rangjára emelkedtek , mint a művészi ecsetírás. (kalligráfia)
A buddhizmus Indiából csak vallásként került át Kínába,Japán viszont Kínától a buddhizmussal együtt számos más kultúrális és művészeti (sőt politikai) intézményt is átvett. E három ország művészetével kölcsönhatásban alakult ki a többi dél- vagy keletázsiai országok sajátos helyi művészete is. .."
Saját gyűjtés, egy könynből. (Beke László : Műalkotások elemzése) nagyon jó könyv, ajánlom figyelmetekbe. |