Saját, kérlek tartsd tiszteletben!
Kiotó dísze , a Heian-szentély
Kiotó jellegzetes templomai közé tartozik az alig több mint száz éves Heian-szetély. Az épület az eredeti, ősi japán császári palota 3:5 arányú kicsinyített mása. A templom mögött igen nagy, kb. 30000m2 -es kert terül el: a leghíresebb növényei a könnyező cseresznyefák, a japán írisz és a vízililiomok. A templom egyik halljában a kiállításon láthatók az évente innét elinduló ünnepi menet , a Korok Fesztiválja jelmezei.
Nevét a Heian-palotáról kapta : 895-ben Kammu császár építtetett egy újabb palotát, a kisebb méretű régi helyett. A következő évben a császári székhely valóban át is költözött az új palotába. Az esemény 1100. éves évfordulóján Kiotó polgárai úgy döntöttek, hogy a császár tiszteletére vallási ünnepet rendeznek, melynek során az uralkodót istenné nyílvánítják. Az ünnep emlékére pedig egy szentélyt emeltek, a csódó-in stílusban, a kor elvárásai szerint.
A korszak egybeesett a modern Japánt megteremtő Komei császár tevékenységével és halálával : az ő születésének 100. évfordulóját és istenné avatását szintén a a Heian-templomban ünnepelték Kiotó lakosa.
Maga a szentély 4 hatalmas kertből áll, melyek körülveszik a főszentély épületét, a 4 égtáj szerint. Magát a kertet jellegzetes japán kertészeti technika alapelvei szerint, a Meiji-korszak (1868-1912) stílusában alakították ki.
A Nyugati Kert középpontját egy bájos kis tó, a Byakkoike látható. A híres Choshin-tei teaszertartást a kert nyugati részében , a fák alatt tartják.
A Déli Kert Heian-stílusban készült, s a híres Kyokusuino-en szertartás, egyfajta arisztokratikus kerti ünnepség állandó színhelye volt. Ezen a helyszínenen szavalták verseiket a pihenőidejükben Japán arisztokratái. Sokan lelkesednek a tavasszal a kertben nyíló cseresznyevirágzásért. A kert egy kisebb, elkerített részében sok olyan növény található, melyeket a Heian-időszak irodalmi műveiben említenek íróik.
A Középső Kert a szentély főépülete mögött látható a Naka Shin'en. A kert közepén található Soriu-ike nevű tavacsaka. Előtte húzódik a Gariu-kjó, egy oszlopokkal szegélyezett út : egykor ez a pillérsor vezetett Kiotó ősi hídjaihoz.A tavat ún. nyúlfül-íriszek veszik körül.
A Déli Kert az 1910-ben készült el: a kert közepére épített kis tó egykor a császárok csónakázó tava volt. a kert két elegáns , régi stílusú épületből áll.
1895 óta, évente minden október 22-én tartják itt a Korok Ünnepét, annak emlékére, hogy a főváros új helyszínre költözött. A fesztivál fénypontja a színes különböző korok öltözködési stílusát idéző kosztümökkel megrendezett felvonulás, melyen a város minden rendű és rangú tagja jelen van : a fesztiválinnét nyerte nevét: Korok Ünnepe. A felvonulás általában több ezer emberből áll, és több km hosszan húzódik az ősi város szentélye falai között. A felvonulás először 6, késöbb 8 részből állt: 1931 óta viszont már10-ből, hiszen az azóta elmúlt korszakok ruháit is hozzáadtákaz egyre növekvő statisztériát megkívánó ünnepi menetben.
|